İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zümre Başkanlığı Eğitimi

Okullar, öğrenme ve gelişme amaçlı kurumlardır. Zümreler de okulların öğrenme ve gelişme süreçlerini üstlenen çekirdek birimlerdir. Okulların varoluş amaçlarını gerçekleştirmesi zümrelerin etkililiğine ve verimliliğine bağlıdır.
Zümreler uzmanlardan oluşan profesyonel bir takımdır. Zümre üyelerinin her biri asıl işlerini birbirlerinden bağımsız, özgün, özerk ve durumsal olarak yerine getirir. Zümre üyeleri bağımsızlıklarını, özgünlüklerini, özerkliklerini ve durumsal karar inisiyatiflerini kaybetmeden birbirleriyle, diğer zümrelerle ve bütün okul toplumuyla birlik ruhunu oluşturmaları ve okuldaki işleyişte bütünlüğü sağlamaları okulun amacını gerçekleştirmesinin yegane yoludur.
Ancak maalesef okullarımızda zümreler, etkin bir iletişim ve koordinasyondan mahrumdur. Bu eksikliğin önemli sebeplerinden biri de zümre içi ve zümreler arası koordinasyonu sağlayacak zümre başkanlığı yetkinliklerine sahip zümre başkanlarının olmamasıdır. Zümre başkanlığı, tecrübeyle ve deneme yanılma yoluyla öğrenilmektedir. Çoğunlukla da angarya bir görev olarak görülmekte ve kısa süreli olarak üstlenilmektedir. Bu durum zümre başkanlığının profesyonel bir görev olarak algılanmasını engellemektedir.
Etkili bir zümre için zümre başkanları hangi yetkinliklere sahip olmalıdır?
Amaç
Bu programın amacı zümre başkanlarının sahip olması gereken yönetsel, bürokratik, teknik ve insani yetkinlikleri kazanmalarını sağlamaktır.
İçerik
B program 4 modülden oluşmaktadır:
1. Yönetsel Yeterlikler: Bu modül kapsamında zümre başkanlarının planlama, zaman yönetimi, toplantı yönetimi, karar verme, takım kurma, proje yönetme ve liderlik yeterliklerine odaklanılacaktır.
2. İnsani Yeterlikler: Bu modül kapsamında çatışma çözme, kriz yönetimi, stres yönetimi, problem çözme, iletişim ve motivasyon becerilerine odaklanılacaktır.
3. Bürokratik Yeterlikler: Bu modül kapsamında, resmi yazışmalar, protokol kuralları, temel mevzuat, özlük ve sosyal haklar ile göreve ilişkin suç, hata, usulsüzlük, ceza, disiplin ve etik konularına odaklanılacaktır.
4. Teknik Yeterlikler: Bu modül kapsamında müfredat okur yazarlığı, alan kazanımlarının sarmal, boylamsal ve yatay organizasyonu, alana özgü öğretim yaşantılarının zenginleştirilmesi, gizil ve örtük öğrenmelerin izlenmesi süreçlerinin alan odaklı ve disiplinler arası ders dışı etkinlikler, çoklu süreç ve sonuç ölçme değerlendirme yöntemleri, bütünsel ödev ve görevlerin planlanması, öğretmenler arası akran etkileşimlerinin güçlendirilmesi, koçluk/mentorlük ilişkileri, diğer zümre ve bölümlerle akademik ve yönetsel etkileşimler gibi zümre başkanlığının gerektirdiği teknik yeterliklere odaklanılacaktır.

Süre
Cumartesi Günleri
Eğitim 4 gün sürmektedir.
1, 2 ve 3. Modül: 12 saat
4. Modül: 16 saat
Sınav 2 saat
Toplam 30 saat
Kontenjan
En az 10 kişi, en fazla 20 kişi

Sertifikalandırma
Program sonunda katılımcılara 30 saatlik Öncü Okul Yöneticileri Derneği Zümre Başkanlığı Sertifikası verilecektir.

Kayıt ve Başvuru
Başvuru linkine tıklayarak başvuru yapınız.
https://forms.gle/K2dJYV9Bty6hyit38

Programda Görev Alan Öğretim Elemanları
§ Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi
§ Dr. Öğr. Üyesi Murat Bülbül, İstanbul Medeniyet Üniversitesi
§ Numan Ayverdi, Müfettiş
§ Dr. İsmail Tonbuloğlu, Akademisyen, Yıldız Teknik Üniversitesi
§ Yunus Emre Karahan, Kişisel Gelişim Uzmanı
§ Ersin Şanlı, Okul Müdürü
§ Çetin Yıldız, Okul Müdürü
§ Sinan Köseoğlu, Organizasyonel Gelişim Müdürü
§ Muhammet Yılmaz, Öğretmen
§ İbrahim Duran, Özel Okul Müdürü

Ücret
1200 TL + KDV
En az 5 kişilik gruplara %20 indirim uygulanacaktır.

Ödeme Bilgileri

Hesap Adı : ÖNCÜ YÖNETİCİLER EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ

İşBankası Çamlıca / İstanbul
TR16 0006 4000 0011 1810 5687 41

KuveytTurk Bulgurlu Şubesi (176)
TR44 0020 5000 0946 1299 3000 01

Bilgi ve İletişim
Çetin Yıldız

Öncü Okul Yöneticileri Derneği

YK Başkan Yardımcısı

0 532 781 50 70

bilgi@oncuyoneticiler.org.tr

 

%d blogcu bunu beğendi: